| Device Type | Guided Radar |
| Mounting Type | G3/4 Thread, Vertical |
| Body Material | Plastic PBT |
| Communication Protocol | IO-LINK |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Current | 100 mA |
| Maximum Pressure | 10bar |
| Gasket Material | PTFE |
| Measurement Range | 300mm |
| Series | LFP Cubic |
| Interface | IO-Link |
| Current Rating | 100 mA |
| Standards Met | CE Certified, UL Listed |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.