| Device Type | Vibrating Level Switch |
| Mounting Type | G1 Thread, Vertical/Horizontal |
| Body Material | Plastic, Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum dc Voltage | 55V |
| Maximum Current | 300 mA |
| Maximum Pressure | 25bar |
| Series | LBV311 |
| Current Rating | 300 mA |
| Standards Met | CE Certified |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.