| Device Type | Level Switch |
| Mounting Type | G1/2 Hygienic |
| Switch Output | PNP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum dc Voltage | 36V |
| Maximum Current | 35mA |
| Maximum Pressure | 16bar |
| For Use With | Liquids, solids, granules, pastes |
| Series | LFFS |
| Current Rating | 50mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.