| Device Type | Tilt Level Switch |
| Mounting Type | Cable Mount |
| Switch Output | SPDT |
| Body Material | Copolymer Polypropylene + HR HY |
| Cable Length | 5m |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Maximum ac Voltage | 250V |
| Maximum dc Voltage | 48V |
| For Use With | Grains, Solids |
| Series | SOLIBA EX |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.