| Sensor Type | mA Output Signal |
| Response Time | 200 ms |
| Accuracy | ±1°C or ±1% of reading |
| Cable Length | 1m |
| Supply Voltage | 6 → 28 V dc |
| Minimum Temperature Sensed | -40°C |
| Output Type | 4-20 mA, USB |
| Maximum Temperature Sensed | +1000°C |
| Communication Protocol | MODBUS |
| Interface | USB |
| Housing Material | Stainless Steel 316 |
| Mounting Type | M20 x 1 mm Thread |
| Diameter | 27.6 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Termination Type | Cable |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.