| Sensor Type | mA Output Signal |
| Response Time | 240 ms |
| Cable Length | 1m |
| Supply Voltage | via USB |
| Minimum Temperature Sensed | +100°C |
| Maximum Temperature Sensed | +1000°C |
| Interface | USB |
| Housing Material | Aluminium |
| Diameter | 20 mm |
| IP Rating | IP65 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.