| Body Style | Block |
| Mounting Style | Flange Mount |
| Supply Voltage | 5 V dc |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Maximum dc Voltage | 5V |
| Detection Range | 0 → 10 mm |
| Switching Current | 16 mA |
| Length | 46mm |
| Width | 47mm |
| Depth | 23.3mm |
| IP Rating | IP51 |
| Dimensions | 46 x 47 x 23.3 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Housing Material | Thermoplastic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.