| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Electromagnetic |
| Minimum Flow Rate | 0 m/s |
| Maximum Flow Rate | 10 m/s |
| Pipe Diameter Range | 3 in |
| Connection Type | DN80 |
| Maximum Pressure | 16bar |
| Material | Carbon Steel |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Series | SITRANS F M |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.