| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Flow Switch |
| Minimum Flow Rate | 3 cm/s |
| Maximum Flow Rate | 300 cm/s |
| Supply Voltage | 18 → 30 V dc |
| Pipe Diameter Range | 25 mm |
| Connection Type | Compression |
| Maximum Pressure | 100bar |
| Material | Stainless Steel/Plastic |
| Minimum Media Temperature | -40 °C |
| Maximum Media Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Series | FTS |
| Current Rating | 100 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.