| Media Monitored | Air, Helium, Argon, Nitrogen, Carbon Dioxide |
| Device Type | Gas |
| Minimum Flow Rate | 9.4 l/min |
| Maximum Flow Rate | 2824 L/min |
| Supply Voltage | 30 V dc |
| Pipe Diameter Range | 20mm |
| Connection Type | G3/4 Male |
| Maximum Pressure | 16bar |
| Material | Stainless Steel (Wetted) |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Series | FTMG |
| Current Rating | 12W at 24V dc |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.