| Device Type | Flow Sensor |
| Minimum Flow Rate | 37.7 l/min |
| Maximum Flow Rate | 11309.7 L/min |
| Supply Voltage | 17 - 30 V dc |
| Pipe Diameter Range | 40 MM |
| Connection Type | Round Connector |
| Maximum Pressure | 16bar |
| Material | ABS, Plastic |
| Minimum Media Temperature | -20 °C |
| Maximum Media Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Series | FTMG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.