| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Flow Meter |
| Minimum Flow Rate | 0.6 L/min |
| Maximum Flow Rate | 10 L/min |
| Supply Voltage | 4.5 → 24 V dc |
| Pipe Diameter Range | 3/8 in |
| Connection Type | 3/8 Push On |
| Maximum Pressure | 10bar |
| Material | PVDF |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Current Rating | 10 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.