| Media Monitored | Gas |
| Device Type | Flow Sensor Module |
| Minimum Flow Rate | 0 L/min |
| Maximum Flow Rate | 2 L/min |
| Supply Voltage | 3 → 5.6 V |
| Connection Type | 6 Pin Header |
| Maximum Pressure | 10bar |
| Material | Silicon |
| Minimum Media Temperature | -50 degrees C |
| Maximum Media Temperature | +130°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Series | FS1012 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.