| Media Monitored | Gas |
| Device Type | Variable Area |
| Minimum Flow Rate | 2 L/min |
| Maximum Flow Rate | 30 L/min |
| Pipe Diameter Range | 1/8 in |
| Connection Type | 1/8 NPT Female |
| Maximum Pressure | 6.9bar |
| Material | Polycarbonate |
| Maximum Media Temperature | +65°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Series | MR3000 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.