| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Piston |
| Maximum Flow Rate | 1 gal/min |
| Pipe Diameter Range | 1/4 in |
| Connection Type | 1/4 NPT Female |
| Maximum Pressure | 69bar |
| Material | Brass |
| Minimum Operating Temperature | -29°C |
| Maximum Operating Temperature | +93.3°C |
| Series | FS-927 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.