| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Paddle |
| Minimum Flow Rate | 15 gal/min |
| Maximum Flow Rate | 52 gal/min |
| Pipe Diameter Range | 1 in |
| Connection Type | 1 NPT Male |
| Maximum Pressure | 138bar |
| Material | Brass |
| Minimum Operating Temperature | -34.4°C |
| Maximum Operating Temperature | +148.9°C |
| Series | FS-550 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.