| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Piston |
| Maximum Flow Rate | 1.5 gal/min |
| Supply Voltage | 240 V ac |
| Pipe Diameter Range | 9/16 in |
| Connection Type | 9/16-18 UNF-2B |
| Maximum Pressure | 17.2bar |
| Material | Ryton® R4 |
| Maximum Media Temperature | +21°C |
| Minimum Operating Temperature | -17°C |
| Maximum Operating Temperature | +107°C |
| Series | FS-4 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.