| Media Monitored | Liquid |
| Device Type | Piston |
| Maximum Flow Rate | 0.5 gal/min |
| Pipe Diameter Range | 1/2 in |
| Connection Type | 1/2 NPT Male |
| Maximum Pressure | 13.8bar |
| Material | Polypropylene |
| Minimum Media Temperature | +21.1 °C |
| Maximum Media Temperature | +65.5°C |
| Minimum Operating Temperature | -17.8°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Series | FS-150 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.