| Device Type | Float |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Switch Output | 2 NC DPST |
| Body Material | Polypropylene |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Maximum ac Voltage | 230 (Single Phase) V, 475 (3 Phase) V |
| Maximum dc Voltage | 230V |
| Series | 9037 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.