| Device Type | Sensor |
| Mounting Type | Horizontal External |
| Switch Output | NO/NC |
| Body Material | Polypropylene |
| Cable Length | 1m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Maximum ac Voltage | 300V |
| Maximum dc Voltage | 300V |
| Maximum Current | 1 A |
| Series | RSF80 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.