| Fibre Optic Type | Glass |
| Terminal Type | Screw |
| Response Time | 1 ms |
| Light Source | Red LED |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| IP Rating | IP40 |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 500mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.