| Output Type | PNP |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Response Time | 200 μs |
| Light Source | Red LED |
| Electrical Connection | Pre-Wired Cable |
| Power Consumption | 960 mW |
| Switching Frequency | 60 Hz |
| IP Rating | IP50 |
| Housing Material | PBT |
| Supply Voltage | 12 → 24 V dc |
| Length | 131.95mm |
| Width | 10mm |
| Dimensions | 131.95 x 10 x 31.5 mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 31.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +45 (Groups of 12 → 16 Amplifiers) °C, +50 (Groups 4 → 11 Amplifiers) °C, +55 (Groups 1 → 3 Amplifiers) °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.