| Output Type | PNP |
| Terminal Type | Connector |
| Response Time | 200 μs |
| Light Source | LED |
| Power Consumption | 840 mW |
| IP Rating | IP50 |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Supply Voltage | 12 → 24 V dc |
| Length | 10mm |
| Width | 31.5mm |
| Dimensions | 10 x 31.5 x 64.3 mm |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Depth | 64.3mm |
| Maximum Operating Temperature | +45 (Group 12 → 16) °C, +50 (Group 4 → 11) °C, +55 (Group 1 → 3) °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.