| Output Type | NPN, PNP |
| Fibre Optic Type | Plastic |
| Response Time | 500 μs |
| Light Source | Visible Green, Visible Red |
| Electrical Connection | Cable |
| IP Rating | IP50 |
| Housing Material | ABS/PC |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 68.1mm |
| Width | 10.5mm |
| Dimensions | 68.1 x 10.5 x 35.9 mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Depth | 35.9mm |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.