| Output Type | NPN, PNP |
| Fibre Optic Type | Glass |
| Response Time | 1 ms |
| Light Source | Infrared LED |
| Electrical Connection | Cable |
| Switching Frequency | 500 Hz |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Reinforced Thermoplastic PET |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 30.7mm |
| Width | 12.2mm |
| Dimensions | 30.7 x 12.2 x 57.5 mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Depth | 57.5mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.