| Output Type | 1 Logic, 3 Relay, 4 Digital I/O |
| Supply Voltage | 100 → 230 V ac |
| Size | 48 x 96mm |
| Number of Inputs | 2 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Temperature Range | 0 → +55 °C |
| Control Type | 10 x 24 Segment Advanced Programmer |
| Communication Module Available | Yes |
| Display Type | LCD |
| IP Rating | IP65 |
| Additional Functionality | Ethernet, RS485 |
| Range | EPC3000 |
| Input Type | Current & Voltage, mV Input, Resistance Thermometer, Thermocouple |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Series | EPC3008 |
| Termination Type | Screw |
| Panel Depth | 90mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.