| Range | Viper |
| Series | SCR |
| Type | Input/Output Module |
| For Use With | SCR-21-i Safety Relay, SCR-31-42TD-i Safety Relay, SCR-31-i Safety Relay, SCR-31P-i Safety Relay, SCR-73-i Safety Relay |
| Supply Voltage | 24 V ac/dc |
| Normal State Configuration | 3NC |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Outputs | 1 (Auxiliary), 3 (Safety) |
| Power Rating | 1.6 W |
| Terminal Type | Screw |
| Dimensions | 22.5 x 111 x 99 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.