| Current Ratio | 70:1 |
| Sensor Technology | Closed Loop |
| Supply Voltage | 15 V |
| Input Current | 70A |
| Output Current | 35 mArms |
| Overall Height | 16.45mm |
| Overall Width | 26mm |
| Overall Depth | 29.2mm |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Maximum Temperature | +70°C |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Series | LA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.