| Supply Voltage | 3 V dc |
| Count Mode | Impulses |
| Display Type | LCD |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Pin |
| Reset Method | Electrical |
| Number Of Digits | 4 |
| Mounting Type | Panel Mount, PCB Mount |
| Output / Interface | Pulse |
| Digit Height | 10 mm |
| Maximum Count Frequency | 10kHz |
| Display Range | 0 → 9999 |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Measurement Range | 0 → 9999 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Temperature | +50°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.