| Supply Voltage | 230 V ac |
| Count Mode | Seconds |
| Display Type | LED |
| Input Type | Transistor |
| Connection Type | Flying Lead |
| Reset Method | Automatic, Manual |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Relay |
| Count Direction | Bi-Directional |
| Digit Height | 8 mm, 10.8 mm |
| Maximum Count Frequency | 20kHz |
| Display Range | 0 → 99.99 |
| Cutout Size | 72 x 72 mm |
| Function | Counter |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Approvals | CE; GOST-R |
| Measurement Range | 0 → 99.99 |
| Meter Type | Mechanical |
| Cutout Height | 72mm |
| Cutout Width | 72mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Depth | 95.5mm |
| Maximum Temperature | +50°C |
| Weight | 270g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.