| Supply Voltage | 9 → 28 V dc |
| Count Mode | Seconds |
| Display Type | LCD |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Screw |
| Reset Method | Manual |
| Number Of Digits | 8 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Relay |
| Count Direction | Bi-Directional |
| Digit Height | 11.7 mm |
| Maximum Count Frequency | 20kHz |
| Display Range | -9999999 → 9999999 |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Measurement Range | -9999999 → 9999999 |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Maximum Temperature | +75°C |
| Weight | 100g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.