| Supply Voltage | 24 → 240 V ac/dc |
| Display Type | LCD |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Screw |
| Reset Method | Manual |
| Number Of Digits | 8 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Voltage |
| Digit Height | 8.6 mm |
| Maximum Count Frequency | 20Hz |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Series | H7EC |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Weight | 60g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.