| Count Mode | Impulses |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Flying Lead |
| Reset Method | No Reset |
| Number Of Digits | 7 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Count Direction | Up |
| Digit Height | 4 mm |
| Maximum Count Frequency | 10Hz |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Series | K 47.20 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Weight | 12 → 14g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.