| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Count Mode | Impulses |
| Display Type | LED |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Screw |
| Reset Method | Electrical, Manual |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Count Direction | Up |
| Digit Height | 14 mm |
| Maximum Count Frequency | 60kHz |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Series | CODIX 540 |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Weight | 150g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.