| Supply Voltage | 12 → 30 V dc |
| Count Mode | Minutes, Seconds |
| Display Type | LCD |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Plug, Screw |
| Reset Method | Automatic, Manual |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Relay |
| Digit Height | 9.3 mm |
| Maximum Count Frequency | 60kHz |
| Display Range | 0.0001 → 99 9999 |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Series | TICO 772 |
| Measurement Range | 0.0001 → 99 9999 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Weight | 200g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.