| Supply Voltage | 12 → 24 V dc |
| Count Mode | Positions |
| Display Type | LED |
| Input Type | Voltage |
| Connection Type | Screw |
| Reset Method | Automatic, Manual |
| Number Of Digits | 6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Output / Interface | Transistor |
| Count Direction | Bi-Directional |
| Digit Height | 7 mm |
| Maximum Count Frequency | 7.5kHz |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Series | TICO 731 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.