| Maximum Value | 30A |
| Current Type | AC |
| Moving Element | Moving Iron |
| Depth | 66mm |
| Meter Accuracy | Class 1.5 |
| Minimum Temperature | -25°C |
| Maximum Temperature | +50°C |
| Measurement Range | 0 → 30A |
| Approvals | IEC |
| Series | Acti9 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.