| Series | SC10-2 |
| Number of I/O | 10/2 |
| Number of Safety Inputs | 10 |
| Number of Safety Outputs | 2 |
| Safety Category | EN ISO 13849 |
| SIL | SIL 3 |
| Field Bus Communication Type | Modbus, Profibus |
| Expansion Available | No |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Contact Voltage Rating | 24 V dc |
| Terminal Type | Spring Clamp |
| IP Rating | IP20 |
| Dimensions | 45 x 100 x 115 mm |
| Width | 100mm |
| Length | 45mm |
| Depth | 115mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.