| Manufacturer Series | SIPLUS S7-1500 |
| Output Type | CPU |
| For Use With | SIPLUS S7-1500 |
| Number of Digital Inputs | 20 |
| Voltage Category | 24 V dc |
| Number of Digital Outputs | 20 |
| Network Type | Profinet |
| Kit Included | No |
| Interface | PROFINET |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Battery Backup | No |
| Dimensions | 105 x 129 x 147 mm |
| Width | 105mm |
| Display Included | Yes |
| Depth | 129mm |
| Program Capacity | 500 kB |
| Communication Port Type | Modbus |
| Programming Interface | Profinet |
| Programming Language Used | CFC, FBD, GRAPH, Ladder Logic, SCL, STL |
| Memory | 32 GB |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.