| Number of Cores | 1 |
| Processor Type | ARM Cortex |
| Series | UC-8100-ME-T |
| Clock Speed | 1 GHz |
| IP Rating | IP30 |
| Compatible Operating System | Linux |
| Bus Type | AHB and VPB |
| Supply Voltage | 12 → 36 V |
| Port Type | 2 Serial and 2 Ethernet |
| Dimensions | 141 x 125.6 x 54.8 mm |
| Maximum Power Consumption | 6W |
| Onboard Memory | 4000 MB |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.