| Manufacturer Series | SIMATIC |
| Product Range | TP1200 Comfort PRO |
| Display Type | TFT |
| Manufacturer Part No. | 6AV21240MC241AX0 |
| Display Resolution | 1280 x 800pixels |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Type | X86 |
| Onboard Memory | 2 GB (SIMATIC HMI SD Memory Card), 128 MB (SIMATIC HMI MM Memory Card) |
| Interface | PROFINET, MPI, PROFIBUS DP |
| Display Size | 12.1 in |
| IP Rating | IP65 |
| Dimensions | 313 x 226 x 101 mm |
| Depth | 101mm |
| Length | 226mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Width | 313mm |
| Maximum Operating Temperature | +45°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.