| Display Type | TFT LCD |
| Manufacturer Part No. | PI3070ig-RS |
| Display Resolution | 800 x 480pixels |
| Number of Ports | 5 |
| Port Type | COM1,COM2, COM3, USB Host, USB Client |
| Processor Type | ARM Cortex |
| Processor Speed | 1.2GHz |
| Onboard Memory | 128M FLASH, 128M DDRAM |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| IP Rating | IP65 |
| Display Colour | Colour |
| Display Size | 7 in |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Dimensions | 201 x 146 x 36.5 mm |
| Width | 201mm |
| Maximum Operating Temperature | 70°C |
| Depth | 36.5mm |
| Interface | USB, Ethernet |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.