| Power Rating | 37 kW |
| Motor Starter Type | DOL |
| Range | TeSys Island |
| Voltage Rating | 690 V ac |
| Phase | 1, 3 |
| Current Rating | 66 A, 80 A |
| IP Rating | IP20 |
| Number of Poles | 3P |
| Motor Starter Functionality | Automatic |
| Overall Length | 167mm |
| Overall Width | 55mm |
| Mounting Type | Vertical Mount, Horizontal Mount |
| Overall Depth | 125mm |
| Series | TPRSS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.