| Power Rating | 1.5 kW |
| Motor Starter Type | Soft Start |
| Voltage Rating | 208 → 600 V ac |
| Phase | 3 |
| Current Rating | 3.9 A |
| IP Rating | IP20 |
| Overall Length | 45mm |
| Overall Width | 114mm |
| Overall Depth | 140mm |
| Series | PSR |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.