| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 7 W |
| Output Speed | 8 rpm |
| Shaft Diameter | 6mm |
| Maximum Output Torque | 1.2 Nm |
| Gearhead Type | Planetary |
| Dimensions | 32 (Dia.) x 108.6 mm |
| Current Rating | 900 mA |
| Length | 85.5mm |
| Width | 32 (Dia.)mm |
| Series | 940D |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.