| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Output Speed | 86 rpm |
| Shaft Diameter | 5.5mm |
| Maximum Output Torque | 40 Ncm |
| Gearhead Type | Spur |
| Gear Ratio | 60:1 |
| Dimensions | 40 x 40 x 68.5 mm |
| Length | 68.5mm |
| Width | 40mm |
| Depth | 40mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.