| Supply Voltage | 3 V dc |
| DC Motor Type | Brushed Geared |
| Power Rating | 1.71 W |
| Output Speed | 72 rpm |
| Shaft Diameter | 4mm |
| Maximum Output Torque | 10 Ncm |
| Gearhead Type | Spur |
| Current Rating | 1.06 A |
| Length | 51mm |
| Width | 27mm |
| Series | 918D |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.