| Supply Voltage | 12 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 80.16 W |
| Output Speed | 8311 rpm |
| Shaft Diameter | 6.35mm |
| Maximum Output Torque | 92.13 mNm |
| Dimensions | 51.8 (Dia.) x 69 mm |
| Current Rating | 10.82 A |
| Length | 69mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.