| Supply Voltage | 24 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 183 W |
| Output Speed | 4100 rpm |
| Shaft Diameter | 8mm |
| Maximum Output Torque | 370 mNm |
| Dimensions | 54 (Dia.) x 145 mm |
| Current Rating | 6.6 A |
| Length | 145mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.