| Supply Voltage | 1.5 → 3 V dc |
| DC Motor Type | Brushed |
| Power Rating | 1.21 W |
| Output Speed | 8200 → 14000 rpm |
| Shaft Diameter | 2mm |
| Maximum Output Torque | 10.4 gcm |
| Dimensions | 21 (Dia.) x 38 mm |
| Current Rating | 960 mA |
| Length | 38mm |
| Core Construction | Iron Core |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.